Legislator Updates

Redistricting

House

37A, Maple Grove

Caitlin Cahill (DFL) and Kristen Robbins (GOP)

37B, Maple Grove

Kristen Bahner (DFL) and John Bristol (GOP)

40A, Shoreview

Kelly Moller (DFL) and Ben Schwanke (GOP)

40B, Shoreview

Jamie Becker-Finn (DFL)

42A, Maple Grove, Plymouth

Ned Carroll (DFL)

42B, Plymouth

Ginny Klevorn (DFL)

43B, Golden Valley, Plymouth

Mike Freiberg (DFL)

45B, Minnetonka

Lorie Cousineau (GOP)

DFL Primary: Dan Goodrich and Patty Acomb (Acomb DFL endorsed)

46B, Edina

Cheryl Youakim (DFL)

47A, Woodbury

Bob Lawrence (GOP)

DFL Primary: Amanda Henningsen-Jaeger and Glory Seying Yang and Jen Owens

47B, Woodbury

Ethan Cha (DFL) and Kelly Fenton (GOP)

48B, Chanhassen

Lucy Rehm (DFL) and Greg Boe (GOP)

49A, Chanhassen, Eden Prairie, Minnetonka

Laurie Pryor (DFL)

50A, Bloomington, Edina

Heather Edelson (DFL) and Sam Cisman (GOP)

50B, Bloomington

DFL Primary: Steve Elkins and Andrew Carlson

51B, Bloomington

Nathan Coulter (DFL)

52A, Burnsville, Eagan

Fern Smith (GOP)

DFL Primary: Sandy Masin and Liz Reyer (Reyer DFL endorsed)

52B, Eagan

Ruth Richardson (DFL)

53A, Inver Grove Heights

Mary France Clardy (DFL)

53B, Inver Grove Heights

Rick Hansen (DFL) and Keith Franke (GOP)

54A, Shakopee

Brad Tabke (DFL)

GOP Primary: Erik Mortenson and Bob Loonan (Loonan GOP endorsed)

54B, Shakopee, Prior Lake

Brendan Van Alstyne (DFL) and Ben Bakeberg (GOP)

55A, Burnsville, Savage

Jess Hansen (DFL) and Gabriela Kroetch (GOP)

55B, Burnsville

Kaela Berg (DFL) and Van Holston (GOP)

56A, Apple Valley

Robert Bierman (DFL)

56B, Apple Valley, Eagan, Rosemount

John Huot (DFL) and Joe Scanlon (GOP)

57A, Lakeville

Greg Henningsen (DFL) and Jon Koznick (GOP)

57B, Lakeville

Erin Presse (DFL) and Jeff Witte (GOP)

58B, Rosemount

Pat Garofalo (GOP)

 

Senate

37, Maple Grove

Farhio Kahlif (DFL) and Warren Limmer (GOP)

40, Shoreview

John Marty (DFL)

42, Maple Grove, Plymouth

Bonnie Westlin (DFL)

43, Golden Valley

Ann Rest (DFL)

45, Minnetonka

Kelly Morrison (DFL) and Kathleen Fowke (GOP)

46, Edina

Ron Latz (DFL)

47, Woodbury

Nicole Mitchell (DFL) and Dwight Dorau (GOP)

48, Chanhassen

Dan Kessler (DFL) and Julia Coleman (GOP

49, Chanhassen, Eden Prairie, Minnetonka

Steve Cwodzinski (DFL) and Marla Helseth (GOP)

50, Alice Mann

Greg Henningsen (DFL) and Jon Koznick (GOP)

51, Bloomington

Melissa Wiklund (DFL)

52, Burnsville, Eagan

Jim Carlson (DFL) and Stephen Lowell (GOP)

53, Inver Grove Heights

Matt Klein (DFL)

54, Prior Lake, Shakopee

Alicia Donahue (DFL)

GOP Primary: Eric Pratt and Natalie Barnes (Barnes GOP endorsed)

55, Burnsville, Savage

Lindsey Port (DFL)

GOP Primary: Nick Raehsler and Pam Myhra (Myhra GOP endorsed)

56, Apple Valley, Eagan, Rosemount

Jimbo Bean (GOP)

DFL Primary: Erin Maye Quade and Justin Emmerich (Emmerich DFL endorsed)

57, Lakeville

Jackie Craig (DFL) and Zach Duckworth (GOP)

58, Rosemount

Clarice Grabau (DFL) and Jake Cordes (GOP)